Przejdź do głównej zawartości

Winogrady i Cytadela



Początek Winograd - na skrzyżowaniu ul. Winogrady i ul. Armii Poznań (dawnej ul. Obornickiej).




Sercem Winograd są Stare Winogrady, osiedle przedwojennych domów i powojennych bliźniaków.




Winogrady to najwyżej położone osiedle mieszkaniowe Poznania. Z jego początku (zbieg ulic Winogrady i Armii Poznań) roztacza się piękny widok na centrum, a z jego końca (zbieg ulic Winogrady i Szelągowska) - na Ostrów Tumski.




Miejsce dawnych pruskich fortyfikacji zajął największy park Poznania (ok. 100 hektarów) - Park Cytadela.





Rosarium powstało w latach 70., gdy w dawnym Parku - Pomniku Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej posadzono najrozmaitsze odmiany róż. 


 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cytadela - rozświetlona listopadowymi zniczami

  Grób członków grupy doktora Franciszka Witaszka na Cytadeli Wychowałam się właściwie na cmentarzu. Gdy bawiąc się z rówieśnikami, znajdowaliśmy jakieś kości, rodzice mówili nam, że to pozostałości zwierząt. I kazali wybrać do zabawy inne miejsce. Poznańska Cytadela była jednak najciekawsza – z olbrzymim obszarem dzikiej zieleni, niedużymi pagórkami i licznymi ruinami. O jej zdobycie zimą 1945 toczyły się krwawe walki. Na jej stokach znajduje się wiele, nie tylko wojennych, grobów. Przed 1. listopada dekorowaliśmy tylko te z pięcioramiennymi gwiazdami. Na inne groby z nauczycielami nie chodziliśmy. Tymczasem obok żołnierzy radzieckich spoczywają tam m.in. szczątki dr. Witaszka i jego grupy odwetowej. Franciszek Witaszek był postacią tragiczną – ceniony lekarz, wierny przysiędze Hipokratesa, dostał w czasie wojny zadanie przygotowania broni bakteriologicznej przeciwko Niemcom. Okupanci spisek odkryli, członków grupy zabili, a głowy kilkorga z nich umieścili w słojach z formaliną. S

Dwór we Wronczynie gościł m.in. Artura Rubinsteina, Juliana Tuwima, Leona Schillera

                                         Dwór we Wronczynie, gmina Pobiedziska - fot. Wikipedia Pierwszym rektorem PWST w Łodzi był Leon Schiller. Jego siostra, Izydora Schiller de Schildenfeld, była żoną wielkopolskiego dyplomaty Tadeusza Jackowskiego, ambasadora RP w Belgii i Luksemburgu. W dworze Jackowskich we Wronczynie spotykało się przed wojną wielu ludzi ze świata sztuki - m.in. Artur Rubinstein i Julian Tuwim. Siostra Leona Schillera występowała też na scenie pod pseudonimem Anna Belina. Na przykościelnym cmentarzu pochowani zostali jej rodzice - Izydora i Leon Schiller de Schildenfeld.  Zobacz też: Łódź - ziemia na nowo obiecana?   

Poznań - miasto, z którego wyrzucają za rozrzutność?

                                                       Mural na Śródce Jadwiga Konrad przyjechała do Poznania po wojnie. Mówiła z pięknym wschodnim zaśpiewem, który jako dziecko próbowałam naśladować. Bezskutecznie. Na Winogradach, gdzie mieszkała, wszyscy nazywali ją „Litwinką”. Gdy trochę dorosłam, zapytałam ją, skąd dokładnie pochodzi. – A ja spod Grodna – odpowiedziała. „Pani Jadzia była z Litwy, czyli z Białorusi…” – z trudem mieściło mi się to w nastoletniej głowie. Ona podobne zdziwienie poczuła, gdy pierwszy raz wysiadła na dworcu z napisem „Poznań Główny”. Więcej: Poznań - miasto, z którego wyrzucają za rozrzutność? SPACEROWNIK KULTURALNY: Grodno - od Pogoni do, no właśnie, dokąd...?  Gdańsk, skąd wieje wiatr historii   Poznań - miasto, z którego wyrzucają za rozrzutność? Kowno - podążając śladami wielkiego Witolda i kochliwego Adama Wilno jako "duchowa stolica Polaków" Troki - wśród malowniczych jezior i tajemniczych Karaimów Warszawa - da się lubić?  Łódź - ziemia